logo




arkowych bram zachowało się dwie


Na początku XIX wieku, kiedy park nie był jeszcze ogrodzony, przy każdej drodze prowadzącej do parku wybudowano trzy domki stróżówki zwanymi "domkami wrótnymi". Potem po wybudowaniu bram nazwano je: Michalowską i Zamojską. Trzeciej bramy nie wybudowano ponieważ gdzieś na przełomie XIX i XX wieku drogę z Bodaczowa do parku zlikwidowano. Droga ta prowadziła od drogi Zamość - Szczebrzeszyn poprzez dzisiejsze osiedle w Bodaczowie do skraju parku, gdzie zachował się do dziś "domek wrótny".Opis "domków wrótnych" w podstronie "budynki w parku".

Brama Zamojska




Zdjęcie wykonane ok. 2004 roku. Obecny Wygląd bramy odbiega od oryginału.

Brama nazwana Zamojska jest usytuowana na obrzeżu parku kilkadziesiąt metrów w lewo od jego rogu w którym łączy się południowy bok z bokiem wschodnim.
Do bramy prowadziła najkrótsza droga z Zamościa do pałacu. Brama usytuowana jest około 500 metrów od drogi Zamość – Szczebrzeszyn. Pałac położony jest ok. 500 metrów od bramy do którego prowadzi droga utwardzona czarnyn żwirem. Brama zbudowana jest w kształcie czterech słupów. Na dwoch wyższych zawieszone są główne żelazne wrota. Na prawo znajduje się żelazna furta. W głębi na prawo jest dom stróżówka. Wybudowany na początku XIX wieku. Mieszkał w niej stróż, którego zadaniem było między innymi otwieranie i zamykanie bramy gdy wjeżdżały do parku powozy i karety.



Brama Michalowska

Zdjęcie pierwsze wykonane w 2008, drugie w 2005r.

Brama Michalowska usytuowana jest na północnym obrzeżu załamania się lini parku. Do bramy od skrzyżowania dróg w Michalowie przy starym moscie jest ok. 400 m. Poprzez tą bramę wjeżdżały powozy podążające od Klemensowa i Turobina do pałacu a także goście Zamoyskich, którzy przyjeżdżal w odwiedziny z Lublina poprzez Lipiny. Pałac położony jest ok. 500 metrów od bramy do którego prowadzi droga utwardzona czarnyn żwirem. Brama zbudowana jest w kształcie czterech słupów połączonych murem. Na dwoch wyższych zawieszone są główne żelazne wrota. Na lewo od bramy znajduje się oddzielna furtka. W głębi na prawo jest dom stróżówka. Wybudowany na początku XIX wieku. Na wyższych słupach bramy były usadowione patery wykonane z metalu. Istniały one jeszcze pod koniec lat 1950 - tych


Brama Bodaczowska
Nie ma żadnej przesłanki o istnieniu Bramy Bodaczowskiej. Zachował się tylko "Bodaczowski domek wrótny" , który znajdował się przy połączeniu drogi z Bodaczowa z wewnętrzną drogą parkową - dostęp do zdjęcia domku w linku w nagłówku.