logo



D wór michalowski Anno Domini 1736.

Dodano 29.01.2014

To jest spis z inwentarza przeprowadzonego w roku 1736. Jak wynika ze spisu, inwentarz obejmował tylko budynek.
Nie ma w nim spisu mebli i innych rzeczy wypełniających dwor. Nie ma w tych dokumentach wymienionej osoby spisującej inwentarz.
Ten sam pisarz wykonał opis wszystkich budynków folwarcznych, ogrodoów, sadów, pól , łąk, podziału prac i czynszów przypadajacych poszczególnym włościanom.
Poniżej jest opis tylko dworu. Kiedy ten dwór został zbudowany ??? prawdopodobnie kilka lat przed spisem z 1736 roku.
Opisy innych budynków bedą zamieszczone w podstronie „historia folwarku”.
Nie wszystko udało mi się odczytać ale tu chodzi tylko o kilka słów, których nie byłem pewny.
Język i pisownia, może czasem rozśmieszyć ale to było prawie 280 lat temu!
W którym miejscu stał ten dwór??? Prawdopodobnie tu gdzie stoi dziś „Rządcówka” lub nieco dalej w stronę wsi.
W opisie jest: „kuchnia, przeciw tych pokojów ku rzece” . Zapewne z kuchni był widok na rzekę a raczej na lewą odnogę Wieprza z której dziś pozostał rów odwadniajacy, który opasuje starą szkołę. Idąc do szkoły przechodzimy przez mostek zawieszony nad tym rowem a kiedyś odnogą Wieprza.
(dziś nawet przez ten mostek przejść nie można bo założono tam szlaban).

Wrota od Szczebrzeszyna jadąc, wpół otwierające się na biegunach drewnianych z poręczami i poddaszkiem. REZYDENCJA nowa z skarbu Jaśnie Wielmożnego Imci Pana Ordynatora, Pana Dobrodzieja , Wyższym Ichmościom Państwu Szklińskim Chorążym Czerniechowskim z Dekretu Condescentionionis (Dekret łaskawości) zapłacona z drzewa tartego.
Pod gontami wystawiona, wchodząc do sieni trzy gradusy, drzwi stolsrskie w połowie otwierające się na zawiasach z klamką drewnianą przy drzwiach.
W sieni po te i po owe stronie okna bez szyb zabite w sieni. Podłoga, powała z tarcic, schody na górę, drzwi na zawiasach z wrzeciądzem i skoblami.
W tejże sieni kominów dwa murowanych nad dach wywiedzione.
Z tejże sieni druga sień przebudowana tylna do której drzwi na zawiasach i w tej sieni podłoga i powała z tarcic. W podłodze wchód do piwnicy, która jest murowana ale się miejscami za piwnicą (..............) do piwnic drzwi na zawiasach z wrzeciądzem i skoblami do ogródka z tej sieni tylnej, drzwi z tarcicy wpół otwierające się na zawiasach.
Podobnym sposobem są okna po te i po owe stronę drzwi tylnych bez szyb. Okiennica jedna na zawiasach, drugie okno deskami zabite.
Powracajac do pierwszej sieni są pokoje po jednej i po drugiej stronie. Pierwszy po prawej stronie do którego drzwi stolarskie malowane na zawiasach z klamką, haczykiem i antabą.
W tym pokoju okien, pięć w ramach stolarskich, szyby w cegłę w ołów oprawione.
W każdym oknie po dwie kwater podłużnych z zawiaskami haczykami u każdego okna, okiennice wpół otwierają się na zawiaskach z prętami żelaznemi przez ramy.
Do pokojów przechodzącemi w tymże pokoju, powała podłoga z tarcic.
Piec kaflany farturową roboty z kominkiem murowanym.
W tymże pokoju jest gabinecik mały, drzwi do niego wpół otwierające się na zawiasach z kuną żelazną maleńką.
Okno jedno w ołów i okiennica drugim podobna na zawiasach. Podłoga i powała z tarcic.
Wyszedłszy z gabineciku do pierwszego pokoju jest poboczny pokój drugi do którego przy piecu są drzwi malowane wpół otwierające się na zawiasach.
W tymże pokoju okien dwie wpół otwierających się na zawiasach. Komin także przy piecu murowany bo ten piec dwa pokoje ogrzewa.
Z tego pokoju jest gabinecik drugi do którego drzwi jednostalne na zawiasach z wrzedządzem, tam jest okno jedno w ołów i okiennica wpół otwierająca się na zawiasach. Podłoga i powała z tarcic.
Wyszedłszy z gabineciku alias skarbczyku, pokój poboczny drzwi do sieni tylnej jednostalne na zawiasach z klamką i haczykiem.

Druga połowa tego budynku takim kształtem jako pierwsza opisana.
Drzwi z sieni do pokoju jednostalne na zawiasach z klamką i antabą.
Pokój ten malowany okien w nim ..... pięć w ołów z pięciu okiennicami wpół otwierającymi się na zawiasach z prętami żelaznymi. Piec kaflany na kształt putfurowy, kominów dwa murowanych przy piecu z obydwu stron z blachami jako też i w pierwszych pokojach są blachy w kominach.
Do gabineciku alias kapliczki są drzwi jednostalne malowane na zawiasach, okno jedno w tej kaplicy w ołów z kwaterami i okiennica wpółotwierająca się na zawiasach także z prętami do zamykania.
Z tego pokoju drzwi do narożnego gabinetu alias spiżarce, okno jedno wpół otwierajace się w jednej kwaterze u dołu szyb dziewięciu jako też i okiennice.
Wróciwszy z tej spiżarki przez pokój poboczny, drzwi do sieni tylnej jednostalne z klamką na zawiasach. W tych pokojach opisanych w drugiej połowie wszędzie pułapy i podłogi z tarcic. Drabin w tyle na pokojach do dwóch kominów dwie.
KUCHNIA, przeciw tych pokojów ku rzece z drzewa pod gontami w jednym rogu komora bez okien do niej drzwi na biegunie drugie na kuchnię, trzecie ku rzece.
W środku ogniska komin nad niem lepiony u wierzchu murowany. W drugiem rogu izdebka drzwi do niej na biegunie tamże okna w drewno ale tylko połowa w tej izdebce.
Piec prosty kaflowy i komin przy piecyku do świecenia przy którym jest piecyk piekarniany do pieczenia ciast ale zalepiony, drabina na kuchni do kominów.


Do dworu wchodziło się po trzech stopniach (gradusach)
Wykaz pomieszczeń:
Sienie - 2
Pokoje - 4
Gabineciki - 3
Spiżarnia - 1
Kuchnia - 1
Komora - 1
Izdebka - 1
Piwnica
Strych